KEDV’in Kurucusu Şengül Akçar INGEV Tarafından Verilen “ACT HUMAN İnsani Gelişme Ödülü”nü Aldı

İNGEV’in düzenlediği “ACT HUMAN İnsani Gelişme Ödülleri” dün akşam Pera Müzesi’nde gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. İnsani gelişme; insanın iyi olma halinin yeniden tanımlanması, kalkınma, kaliteli yaşam standardı, sağlık, eğitim gibi hizmetlere nitelikli erişim, ifade özgürlüğü, insan eylemliliği, insan, çevre ve dijital haklar gibi konularda bütüncül bir yaklaşımı ifade ediyor. Bu alanda çalışan ve etki yaratan kişi ve kurumları görünür kılmayı hedefleyen programda 10 farklı kategoride ödüller verildi. Deprem Özel Bölümü ile bölgede hizmet veren toplum öncüleri ve savunucularına ödüllerin takdim edilmesiyle başlayan program, toplumda rol model ve belirleyici olan katılımcıların (toplum önderlerinin) ödüllerini almasıyla devam etti.

 

Kadınların yaşamlarını iyileştirme çabalarına destek olmak ve yerel kalkınmadaki liderliklerini güçlendirmek için, yoksulluk ve eşitsizliklerin var olmadığı güçlü bir toplum oluşturmaya sağladığı katkılarından dolayı KEDV’in Kurucusu Şengül Akçar “ACT HUMAN İnsani Gelişme Ödülü”ne layık görüldü.

 

Şengül Akçar ödülünü alırken yaptığı konuşmasında şunlara değindi: “Türkiye’deki kadınlar açısından sıradan, benim gibi bir kadın da değişim ve gelişim yaratabilir, KEDV olarak bunu göstermiş olduk. Kadın meselesinde sorunlar nedir, çözümler nedir artık tartışmak bile istemiyoruz. Sorunları biliyoruz. Kalkınma planları yapılıyor, ilerici metinler hazırlanıyor. Ancak bunların hiçbiri uygulanamıyor. Mesele bunları bilmek değil. Bunları uygulayacak güçlü bir irade lazım. Ve en önemlisi de kadınların kendi mücadele güçlerini harekete geçirmeleri lazım. Bu ödül için çok teşekkür ediyorum.

 

Sıradan insanlar da sosyal girişimler başlatabilirler. Dernek, vakıf kurabilirler. Ancak bunları sürdürülebilir ve toplumda değişiklik yaratacak kurumlar halime getirmek, uluslararası platformlara taşımak için kolektif bir çaba gerekiyor. O açıdan kendimi şanslı hissediyorum. KEDV’in 36 yıllık yolculuğunda çok arkadaşımla birlikte yürüme imkânım oldu.

 

Şu anda bütün kaynaklarımız ve enerjimizle deprem bölgesine yoğunlaşmış durumdayız. Orada kadınların hayatı iyileştirme, dönüştürme, umudu yeşertme çabalarına herkesin destek vermesini istiyorum. Bunu yaparken de şuna özen göstermemiz gerekiyor; bölge halkını depremzede, yüzyılın felaketine maruz kalmış yardıma muhtaç ve balık tutmayı öğretmemiz gereken insanlar olarak görmeyelim. Her bir bireyin kendi yaşamı, ailesi, mahallesi ve şehrini yeniden inşa edecek güç, beceri ve umuda sahip olduğunu unutmayalım.”

 

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda sosyal politika önerilerinin geliştirilmesi, hassas gruplara istihdam imkânlarının sağlanarak mesleki ve girişimcilik eğitimlerinin verilmesi, toplumsal araştırılmaların yapılması ve insanın iyi olma halinin yaratıcılıkla birlikte çoğalması için topluma yol gösteren grupların belirleyici rolü bu önemli gecede bir kez daha vurgulandı.