Ekonomik Güçlendirme

Ekonomik Güçlendirme Programı

Kalkınmada ve güçlü toplumlar oluşturulmasında kadınların öncülüğünün desteklenmesi için;

  • Tabandaki kadınların kendilerinin, ailelerinin ve içinde yaşadıkları toplulukların yaşam koşullarını iyileştirmeleri için ekonomik yaşama daha aktif bir şekilde katılım göstermesini destekliyoruz,

  • Mülteciler gibi kadınlar arasında ekonomik olarak en fazla dışlanan gruplar dahil, başarılı ve yenilikçi ekonomik girişimler yaratmalarına imkan sağlamak için kadınların sürdürülebilir iş modellerine ve ilgili iş desteğine erişimleri arttırıyoruz,

  • Tabandaki kadınları tüm tedarik zincirlerine dahil edecek, daha kapsayıcı, sürdürülebilir ve sorumlu bir şekilde iş yapacak ve kâr yapma ve elde ettikleri kârları harcama yöntemleri ile ilgili olarak daha fazla hesap verebilir nitelikte özel sektör aktörlerinin sayısını arttırmaya çalışıyoruz.

Yeni Ürün ve İş Geliştirme

KEDV, kadınların mevcut becerileriyle üretebilecekleri, pazarda talep olan yeni ürünler geliştirmekte, yerel ekonomik olanakları araştırarak iş fikri geliştirmeleri ve ortak işler kurmaları için eğitim ve izleme desteği vermektedir.

KEDV bugüne kadar: Kadınlarının aksesuar, ev tekstili, hediyelik eşya, gıda, sabun, hediyelik kutu üretimi, catering, 2. el eşya satışı, çocuk bakım ve eğitim hizmetleri, lokanta, misafirhane, organik tarım, bitki kurutma vb. alanlarda ortak iş kurmalarına destek verdi. Ve yaklaşık 7600 kadın bu hizmetlerden yararlandı. Ayrıca girişimci kadınlar için bir iş portalı açtı.

 

Yeni Ürün ve İş Geliştirme

Pazarlama Faaliyetleri - NAHIL

KEDV iktisadi işletmesi olan NAHIL kanalıyla Türkiye’nin her yanından kadınların ürünlerini iyileştiriyor ve İstanbul, Mardin ve İzmir’de bulunan NAHIL Dükkanlarda ve www.nahil.com.tr e-ticaret sitesinde satışını yapıyor.

Perakende satışın yanı sıra kurumsal siparişler (hediyelik/promosyon, tekstil, paketleme vb.) alıyor ve satış kanallarını çeşitlendirmek ve kadınların ürünlerinin tedarik zincirlerine girişini desteklemek üzere kurumsal işbirlikleri geliştiriyor. 

Pazarlama Faaliyetleri - NAHIL

MAYA Mikro Kredi Programı

KEDV, 2002 yılında kurduğu Maya Mikro Ekonomik Destek İşletmesi ile kendi işini kurmak isteyen dar gelirli kadınlara ortalama 1000 TL civarında 6-12 ay vade ile küçük krediler vermektedir. Şimdiye kadar 14.000’in üzerinde kredi dağıtmıştır. Ayrıca, 10 yıldan bu yana Citibank ile birlikte Yılın Mikro Girişimcisi Ödül Programını düzenlemektedir. 

MAYA Mikro Kredi Programı