Deprem Programı Çerçevesinde 1 Yıldır Yürüttüğümüz Çalışmalarla İlgili Raporumuzu Yayımladık!

Depremin üzerinden 1 yıl geçti.

6 Şubat 2023’te meydana gelen depremler Türkiye’de en az 50.000 kişinin ölümüne ve 100.000’den fazla kişinin de yaralanmasına yol açtı. Bu afetten 9,1 milyon kişi doğrudan etkilendi. 3 milyon kişi yerini terk etmek zorunda kaldı. Yaklaşık 300.000 bina hasar gördü ya da tamamen yıkıldı. 11 ilin sarsıldığı bu afetten en çok Adıyaman, Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş etkilendi. Birçok insan yaşanan felaketin ardından çok zor günler geçirdi ve binalarının yıkılacağı korkusuyla evlerine dönemediler. Bölgeyi terk edemeyenlerin temiz su ve tuvalete erişimleri ise oldukça kısıtlıydı. Kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve savunmasız durumdaki kişiler özellikle koruma ve sağlık konularında da yeterli hizmet alamadılar.

Oxfam KEDV olarak depremin ilk gününden itibaren sürdürülebilir ve daha uzun vadeli bir toparlanma için su altyapısı, halk sağlığının korunması, risklere karşı önlem, gıdaya erişim ve geçim kaynaklarının yeniden inşası alanlarında faaliyetlerimiz devam ediyoruz. Depremden etkilenen bölge halkının iyilik halinin tesis edilmesi, şehirlerin ekonomik ve sosyal açıdan yeniden daha iyi bir şekilde yapılandırılması için kadınların liderliğindeki kuruluşların ve ağların yerel bilgileri ve tecrübeleri ile çalışmalarımız sürdürüyoruz!

DEPREM PROGRAMI ÇERÇEVESİNDE 1 YILDIR YÜRÜTTÜĞÜMÜZ ÇALIŞMALARLA İLGİLİ YAYIMLADIĞIMIZ RAPORUMUZU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN!