KEDV Eşitlik Bülteni: Oxfam KEDV Ekibinden Özge Sağaltıcı ile Söyleşi

Şubat ayında yaşanan büyük depremlerde, felakete ilk müdahale eden yereldeki halk ve sivil toplum örgütleri oldu. KEDV olarak bizler de bölge halkına yardımları en hızlı ve en doğru şekilde ulaştırabilmek için organize olduk. Kadınların kolektif bir şekilde hareket etmelerinin ve kadın liderliğinin önemini hep birlikte bir kez daha gördük.

Oxfam KEDV ekibinde görev yapan depremden etkilenen arkadaşlarımız, bölgenin yeniden yapılandırılması için çalışıyorlar.

Gaziantep’te depremi yaşayan ve ailesi de o gün Hatay’da bulunan ekip arkadaşımız Özge Sağaltıcı da Hatay’da insani yardım ve kalkınma çalışmalarında görev alıyor.

Temmuz ayında yayımlanan Eşitlik Bülteni’nde yer alan ve bölgede yaşanan tüm zorluklara rağmen yaptığımız bu söyleşinin umut olmasını diliyoruz.

 

"Buradaki insanların desteğe ihtiyacı var ve bana ihtiyaç duyulduğunu hissediyorum."

Gaziantep’teki evlerinde depreme yakalanan Özge ve kız kardeşi herhangi bir zarar görmediler. Ancak Hatay’daki aileleri için büyük endişe duyuyorlardı, çünkü defalarca aramalarına rağmen onlara ulaşamadılar ve bölgeye gitmek için hemen yola çıktılar. Gördüğü büyük yıkım karşısında şok olmuştu. Şehrin neredeyse tamamı yıkılmıştı. Yıkılmayan binaların çoğu da ağır hasarlı durumdaydı. Yüzbinlerce insanın evsiz, birçoğunun da şehri terk etmek zorunda kaldığı depremin artçıları da devam ediyordu.

Özge, anne ve babasının Hatay’ın Samandağ İlçesindeki evlerinde güvende olduklarını gördü, ancak ailesinin diğer beş üyesini kaybetmişti. Yardımların bölgeye vaktinde ulaşmaması nedeniyle, içinde bulundukları şartlar gittikçe daha da zorlaşıyordu.

KEDV’in, üyesi olduğu Oxfam Konfederasyonu ile yürüttüğü acil müdahale programına destek vermek ve hareket kabiliyeti kısıtlı olan büyükannesine de yardımcı olmak için Samandağ’da kalmaya karar verdi. Şu anda anne babası, iki erkek kardeşi ve kız kardeşiyle birlikte bir çadırda yaşıyor ve durumunu şöyle ifade ediyor:

“Şimdilik burada kalacağım çünkü ait olduğum yer burası. Burada büyüdüm. Buradaki insanların desteğe ihtiyacı var ve bana ihtiyaç duyulduğunu hissediyorum. Ben de onlardan biriyim. Dolayısıyla onların duygularını ve içinde bulundukları durumu anlayabiliyorum.”

Özge kadın kooperatiflerinin çalışmalarında ve yardım kitlerinin dağıtılmasında kritik bir rol oynuyor. İnsani yardım faaliyetlerinde halkın katılımını artırmak için yapılan eğitimlere destek oluyor.

"Hayatlarımızı yeniden inşa edebilmemiz için daha fazla insan gücüne ve mali desteğe ihtiyacımız var."

KEDV üyesi olduğu Oxfam Konfederasyonu ile; temiz içme suyu temini, su altyapısının iyileştirilmesi, tuvalet ve duş kurulumu, hijyen, koruma ve gıda güvenliğini kapsayan acil durum müdahalelerinin dışında ilk aylarda Hatay ve Kahramanmaraş’ta birçok yardım kiti ve sıcak yemek dağıttı. Uzun vadede insanların kendi geçimlerini sağlamalarına yardımcı olmak ve iş ve gelir getirici fırsatlar yaratmak için iş birliklerini de sürdürüyor.

Özge gibi kadınların liderliğinde yaşamı yeniden kurmaya, dayanışma içerisinde toparlanmaya devam ediyoruz.

Özge sözlerini hepimize umut olacak şekilde şöyle bitiriyor:

“Hatay tarihi bir şehir. Yedi kez yıkıldı ve yeniden inşa edildi. Şimdiye kadar verilen destekler için minnettarım. Depremin açtığı hasarı onarmak kolay olmayacak. Ancak hayatlarımızı yeniden inşa edebilmemiz için daha fazla insan gücüne ve mali desteğe ihtiyacımız var.”