Dünyanın En Büyük 722 Şirketinin Yıllık Kârı 1 Trilyon Doları Aştı!

Oxfam ve ActionAid’in Forbes’in dünyanın en büyük şirketlerini satış, kâr, varlık ve piyasa değerlerine göre sıralayan “The Global 2000” listesine dayanarak yaptığı analize göre, dünyanın en büyük 722 şirketinin yıllık kârı 1 trilyon doları aştı!

Son iki yılda en zengin %1'lik kesimin dünyanın geri kalanının toplamından neredeyse iki kat daha fazla servete sahip olduğunu ortaya koyan analiz, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin eşitsizliğin azaltılmasıyla ilgili olan 10. maddesini tekrar gündeme getiriyor.

Bir yanda insanlar yeterli gıda, ilaç ve ısınma gibi temel yaşam ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırlarken ve tüm dünyada hayat pahalılığı krizi yaşanırken, şirketlerin milyarlarca dolar kâr elde etmeleri eşitsizliği daha da büyütüyor. Tüm dünyada aşırı zenginlik ve aşırı yoksulluğun aynı anda yükselişte olduğu ve insanların hayat pahalılığıyla mücadele ettiği bu dönemde Oxfam, büyük şirketlerin aşırı kârlarına ciddi vergiler uygulanması gerektiğini savunuyor.

Yüksek oranda kâr eden 722 şirketin yüzde 50 ila yüzde 90’ı arasındaki kısma uygulanacak ciddi vergiler ile 2021 ve 2022 yıllarında sırasıyla 523 milyar dolar ve 941 milyar dolar gelir elde edilebilirdi. Bu gelirin 400 milyar doları iklim krizi ile mücadele elen bölgelere aktarılabilirdi.

OXFAM VE  ACTIONAID ANALİZ BELGESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!