Salgın Sınır Tanımıyor, Dayanışma da Öyle Olmalı

Tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs (COVID-19) salgını karşısında nereden geldiğimizin, hangi dili konuştuğumuzun veya kültürel geçmişimizin bir önemi bulunmuyor. Çünkü salgın herhangi bir ayrım yapmadan toplumun her kesimini etkiliyor. Koronavirüs salgını bize, yeryüzündeki her bir bireyin aynı temel haklara ve kaliteli temel hizmetlere eşit erişime sahip olması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor. Mevcut eşitsizlikler, bu gibi küresel kriz zamanlarında daha da keskinleşiyor. Daha önceki deneyimler, bu tür salgınlardan yoksulların ve mülteciler, kadınlar, engelliler gibi dezavantajlı kesimlerin daha fazla etkilendiğini gösteriyor.


Kadınlar verdikleri bakım emeğiyle ekonominin ve toplumun çarkını döndürüyor! Ancak afetler, salgınlar gibi krizlerden en çok etkilenenler yine onlar oluyor...


Kriz döneminde ekonominin durgunlaşması, iş yerlerinin kapanması, işsizliğin artması söz konusu olduğundan, yoksul kadınların her zamankinden daha fazla mücadele etmesi gerekiyor. Dünya sağlık çalışanlarının %70’i kadın ve enfeksiyon riskinin en ön saflarında yer alıyorlar. Ayrıca halihazırda kadınların üstlendiği ev içi bakım sorumlulukları, okulların uzaktan eğitime geçmesi, dışarıya çıkmanın kısıtlanması, hastanelerin virüsten etkilenen hastalara öncelik vermesi gibi sebeplerle daha da artıyor.


Panik Yapmayalım, Alışkanlıklarımızı Değiştirelim!


Afetler, salgınlar gibi kriz anlarında kendimize, yakınlarımıza ve topluma karşı sorumluluklarımız olduğu bilinciyle dayanışma içinde olmalıyız. Birey olarak yaşadığımız toplumun sağlığını gözetmeli, alışkanlıklarımızı değiştirmeli, hızlı ve kararlı adımlarla Koronavirüs salgınının yayılmasını durdurmak için önlemler almalı ve ihtiyacı olanlara yardım etmeliyiz. Doğru ve sorumlu davranışlarımız ve aldığımız önlemlerle kendimizin ve diğer insanların hayatta kalmasını sağlayabiliriz. Bunun için önce kişisel hijyenimizi sağlamalı ve fiziksel mesafelendirme kuralını uygulamalıyız. Dr. Nuriye Ortaylı’nın vakfımız için hazırladığı Koronavirüs dokümanını, salgınla ilgili bilgileri ve korunma yöntemlerini öğrenmek için okuyabilir, çevrenizle paylaşarak yaygınlaşmasını sağlayabilirsiniz.


Dokümanı indirmek için tıklayın.