Mevsimlik Tarım İşçileri için Koronavirüsten Korunma Yolları

Mevsimlik fındık işçisi kadınların ve çocuklarının sorunlarına kalıcı çözümler üretmek için geliştirdiğimiz Tarımın Kadın Elçileri Programına, Koronavirüs sürecinde de Mardin’de devam ediyoruz.

 

Güvenli bir hasat dönemi için 8 Tarımın Kadın Elçisi, 500’den fazla mevsimlik tarım işçisine telefonla tek tek ulaşarak:

  • Koronavirüs ve korunma yöntemleri hakkında bilgi veriyor.
  • Sağlıklı bir hasat süreci için kamu kurumlarının aldığı tedbir kararları ve işçilerin kendilerini koruma yollarını anlatıyor.
  • Bu görüşmelerde kadınların salgın ve hasat sürecinde artan bakım yüklerini, hasada dair sağlık endişelerini ve ihtiyaçlarını konuşup, dertleşiyor.
  • WhatsApp’ta kurdukları dayanışma gruplarında iletişimi sürdürüyor, güncel bilgileri dijital görsellerle yaygınlaştırıyor.
  • Uzaktan Erken Çocukluk Eğitim Programımızla 50’nin üzerinde anne ve çocukla online faaliyetler yürütüyor.
  • Ayrıca Türk Kızılay Mardin Toplum Merkezi ile yaptığımız işbirliği kapsamında, işçilerin sağlıklı bir yolculuk ve hasat süreci için ihtiyaç duyacakları maske, ateş ölçer ve hijyen malzemelerinin dağıtımını kolaylaştırıyorlar.

 

Salgın süreci, mevsimlik tarım işçiliğinde hasat öncesi ve uzun vadeli çalışmanın önemi ile kadınların dönüştürücü gücünü bir kez daha ortaya koydu.

 

Tarım işçileri için derlediğimiz bilgilerin yer aldığı “Mevsimlik Tarım İşçileri için Koronavirüs Salgınından Korunma Yollarıkitapçığımızı indirmek için tıklayın.

Tüm bu çalışmalarla işçiler ilk defa hem bilgi hem de gerekli hijyen malzemeleriyle daha hazırlıklı olarak yola çıkacaklar. Sağlıklı bir hasat süreci için tüm aktörlerin sorumluluklarını hatırlatarak ve dayanışmayı büyüterek çalışmaya devam ediyoruz.