Küresel Bakım Emeği Hesaplama Uygulaması

Kadınlar verdikleri bakım emeği ile ekonominin ve toplumun çarkını döndürüyor, bu emeğin toplam değeri ise yılda 10,8 Trilyon Doları geçiyor!

 

Küresel gelir eşitsizliğinin tavan yaptığı günümüzde, kadınların dünyanın en büyük ekonomisini yönettiği kanıtlandı. Kadınlar, üstlendikleri ev işleri, çocuk, hasta ve yaşlı bakımı gibi işler için her gün 12,5 milyar saat çalışıyor, bugüne kadar ücretlendirilmeyen bu emeğin ekonomik karşılığı ise yılda asgari 10,8 trilyon dolar ediyor. Üstelik bu rakam, teknoloji endüstrisinin yarattığı değerin 3 katı, ilaç endüstrisinin ise 9 katına denk geliyor.

Şimdi, kişisel olarak verdiğimiz bu emeğin parasal değeri Bakım Emeği Hesaplama Uygulaması* ile ölçülebiliyor.

www.carecalculator.org/tr adresini ziyaret ettiğinizde her gün üstlendiğiniz bakım işlerini kaç saat yaptığınızı giriyorsunuz. Çocukların ödevine yardım etmekten mutfak işlerine, aile büyüklerini doktora götürmekten moral desteğine kadar tüm emekler için ayrılan zamanı kolaylıkla hesaplayabiliyorsunuz. Sonucunda çıkan süre, tam zamanlı bir işte çalışsaydınız ve asgari ücret alsaydınız, ne kadarlık bir kazanç elde edeceğinizi gösteriyor.

Türkiye’de iş gücüne dahil olamayan 11 milyon kadın, ev içi bakım sorumlulukları sebebiyle  ücretli bir işte çalışamıyor. Özellikle dar gelirli mahallelerde uygun ücretli kreşlerin ve diğer bakım hizmetlerinin olmaması, kadınları daha da fazla yoksulluğa mahkum ediyor; bu da kadınların maruz kaldığı cinsiyet eşitsizlikleri ile beraber gelir eşitsizliğinin de kalıcı hale gelmesine neden oluyor.

Kadınların yarattığı bu büyük ekonomik ve toplumsal değerin daha görünür olabilmesi için carecalculator.org/tr adresini ziyaret ederek yaratılan katkıyı görebilir, kendi emeğinizin değerini hesaplayarak ve çevrenizle paylaşarak farkındalığın artmasına katkı sağlayabilirsiniz.  

*Küresel Bakım Emeği Hesaplama Uygulaması, KEDV’in de üyesi olduğu Oxfam Konfederasyonu tarafından geliştirildi; KEDV tarafından Türkçeye uyarlandı.