Evden Eve Mahalle Dayanışması Programı Gaziantep

Koronavirüs salgını tüm dünyada hızla yayılırken, hepimizin hayatını etkiledi!

Bu salgın sadece sağlıkla ilgili değil; hepimiz için sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan da sarsıcı ve değişime zorlayan bir kriz oldu. Mevcut eşitsizlikleri daha da keskinleştirdi. En çok etkilenenler ise artan bakım yükleri ile yine kadınlar, yoksullar ve mülteciler oldu.

Salgın sürecinde ilk olarak Gaziantep’te hayata geçirdiğimiz Evden Eve Mahalle Dayanışması programımızla biz de fiziksel mesafeyi korurken, mahallemize sahip çıktık ve dayanışmayı güçlendirdik. Bu dayanışmanın etkisi kadınlarla birlikte çocuklarına, ailelerine ve mahallelerindeki diğer kadınlara da ulaştı.

Neler Yaptık?

Evden Eve Mahalle Dayanışması programında Gaziantep’te 19 mahalle lideri kadın, aldıkları eğitim sonrasında bir ayda Türkiyeli ve Suriyeli 1415 kadını tek tek telefonla aradılar. Bu süreçte neler yaşadıklarını, katlanan bakım işlerini, ihtiyaçlarını anlamaya çalıştılar, dertleştiler, evde alabilecekleri önlemlerle ilgili bilgi verdiler. İhtiyaçlarıyla ilgili nereye, nasıl başvurabileceklerini anlattılar.  

  • Dil bariyeri veya başka nedenlerle bilgi ve hizmete erişimde zorluk yaşayan Suriyeli kadınların başvurularını takip edip, kolaylaştırdık.  
  • Kimliği olmayan, eğitim ve sağlık hizmetinden yararlanamayan çocukları tespit edip, ilgili birimlere yönlendirdik
  • 56 haneye gıda yardımı sağladık ve sağlık sorunu yaşayan kişilerin ilaçlarının temin edilmesini kolaylaştırdık.
  • Evde yaşlısı ve kronik hastası olanlar, alışverişe çıkamayanlar ya da çok yoksul olanları kamu hizmetleri ve sosyal yardımlarla buluşturduk.
  • Dayanışma hayat kurtarır dedik ve Psikolojik Destek Grubu, Çocuklarla Evdeyiz Grubu, Sohbet Grupları, İş Geliştirme ve Ekonomik Dayanışma Grubu gibi dayanışma grupları kurduk!
  • Çocuklarla Evdeyiz programı ile 100’ün üzerinde okul öncesi çocuğa ve anneye ulaştık.
  • 90 kadına psikolojik destek sağladık.

Kadınlarla kurumlar arasında köprü olduk, yaşanan zorluklarla mücadelede dayanışma içinde ve birlikte güçlendik. Bundan sonra da ortak sorunlarımız için ortak çözümler üreterek, birlikte hareket edeceğiz. Türkiyeli ve mülteci kadınlar el ele vererek kendimiz, mahallemiz ve herkes için hayatı yeniden inşa edeceğiz.

Evden Eve Mahalle Dayanışması Programı Gaziantep Filmimiz

 

 

BİZDEN HABERLER 1