10. Citibank Mikro Girişimci Ödül Töreni

10. Citibank Mikro Girişimci Ödül Töreni | 23 Mart 17:00 @Youtube

KEDV olarak, 2007’den bu yana Citi Vakfı ile beraber düzenlediğimiz Citibank Mikro Girişimci Ödülleri, onuncu kez 23 Mart’ta çevrimiçi olarak düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Citi Vakfı tarafından 2001 yılında hayata geçirilen Citibank Mikro Girişimci Ödülleri, dünya çapında mikro girişimcileri ödülle destekleyerek, mikro girişimcilik konusunda farkındalık sağlamayı amaçlıyor. Program aynı zamanda mikro girişimcileri, mikro kredi kuruluşlarını, sivil toplum kuruluşlarını, meslek örgütlerini, akademisyenleri ve fikir liderlerini bir araya getirerek mikro girişimcilik konusunda bir destek ağı da oluşturuyor. Program, aralarında Türkiye’nin de olduğu 26 ülkede devam ediyor. Türkiye’deki ödül programına bugüne kadar yaklaşık 20 bin girişimci başvuruda bulunurken, 300’den fazla girişimci ödül aldı. Bu yıl onuncusu düzenlenen Citibank Mikro Girişimci Ödüllerine ise 56 ilden 1.500’e yakın kadın girişimci başvuruda bulundu.

Adayların üç aşamada değerlendirildiği yarışmada bu sene ödüller 11 kategoride verilecek: Yılın Mikro Girişimcisi, Yılın Genç Kadın Girişimcisi, Sosyal Etki, Vizyon, İnovasyon, Yerel Rol Model, Finansal Başarı, Kişisel Mücadele, Başarılı Saha Sorumlusu, Umut Veren Girişimci ve Sürdürülebilir İş Modeli. İş dünyası ve medyanın önde gelen temsilcilerinden oluşan jürinin değerlendirmeleri sonucunda 55 kadın girişimci ödül almaya hak kazanacak.

KEDV olarak 1986 yılından bu yana, yoksulluk ve eşitsizliklerin var olmadığı güçlü bir toplum oluşturmaya katkıda bulunmak amacıyla, kadınların yaşamlarını iyileştirme çabalarına destek olmak ve yerel kalkınmadaki liderliklerini güçlendirmek için çalışıyoruz. Bu doğrultuda bireysel ve kolektif kapasite geliştirme, kooperatifleşme, ekonomik güçlenme ve afet/göç alanlarında programlar yürütüyoruz. Kendi işini yapmak isteyen dar gelirli kadınlara küçük krediler vermek amacıyla 2002 yılında Maya Mikro Ekonomik Destek İşletmemizi kurarak mikro kredi programımızı başlattık. Şimdiye kadar dar gelirli kadınlara 15.000’in üzerinde mikro kredi verdik. Kadın girişimciliğinin gelişmesini, finansal kaynakların yanı sıra kooperatifleşme, eğitim, iş ve ürün geliştirme ve pazarlama çalışmalarımız ile de destekliyoruz. 2007 yılından bu yana ise Citibank ile birlikte Mikro Girişimci Ödülleri Programını düzenliyoruz.

Citibank Mikro Girişimci Ödüllerine her sene Türkiye’nin dört bir yanından mikro girişimci kadınlar başvuruyor. Başvuranlar çoğunlukla 35-45 yaş arası ve eğitim düzeyi düşük olan kadınlar: %4’ü okuma yazma bilmiyor, %8’i okuryazar, %35’i ilkokul mezunu, %15’i ortaokul mezunu. Lise mezunlarının oranı %31, yüksekokul veya üniversite mezunlarının oranı ise %7. Mikro girişimci kadınlar çoğunlukla ticaretle uğraşırken, üretim, hizmet, tarım/hayvancılık, sanat/zanaat gibi alanlarda da faaliyet gösteriyorlar. %62’si işlerini gerçekleştirmek için bir işyeri açıyor. %21’inin ise işlerini evden veya bir dernek çatısı altında sürdürdüğünü görüyoruz. Geri kalan %17 ise, tarla/bahçe, kümes/ahır, pazarda veya seyyar olarak faaliyet gösteriyor. Kadınların büyük bir çoğunluğu aile bireylerini katarak veya kendi başlarına işlerini yürütüyor. Bugüne kadar elde ettiğimiz veriler, mikro girişimci kadınların işlerini önemli oranda kendi çabaları ile kurduklarını ortaya koyuyor.

Siz de mikro girişimci kadınların ilham verici hikayelerini izlemek ve ödül heyecanlarına ortak olmak için, 23 Mart saat 17.00’de başlayacak ödül törenini KEDV’in YouTube hesabından canlı olarak izleyebilirsiniz.

Citibank Mikro Girişimci Ödülleri, Citi Vakfı tarafından Türkiye’de 2007 yılından bu yana Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı işbirliğiyle, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ve ARGE Danışmanlık'ın desteği ile yürütülmektedir.