Ekonomik Güçlendirme

Ekonomik Güçlendirme

KEDV, kadınların ekonomik sürece katılımlarını artırmak amacıyla, eğitim, kredi, danışmanlık ve pazarlama desteği verir.

İş Geliştirme Desteği : Kendi becerileri ve mevcut yerel ekonomik olanakları araştırılarak iş fikri geliştirmeleri ve iş planı çıkarmaları amacıyla kadınlara eğitim ve izleme desteği verilmektedir. Kadınların kooperatif çatısı altında ortak yürütebilecekleri; gıda üretimi (reçel, turşu, sebze kurusu) ile sabun üretimi, hediyelik kutu yapımı, hazır yemek, tekstil, 2. el eşya satışı, çocuk bakım ve eğitim hizmetleri, lokanta gibi çeşitli alanlarda ortak işler kurmalarına destek verilmektedir. Şimdiye kadar yaklaşık 3000 kadına bu alanda destek sağlanmıştır.

Maya Mikro Ekonomik Destek İşletmesi : Maya Türkiye’nin ilk mikro kredi kurumudur. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı tarafından Haziran 2002’de kurulmuştur. KEDV, iktisadi işletmesi Maya kanalıyla iş kurmak isteyen ya da işlerini geliştirmek isteyen kadınlara küçük krediler vermektedir. Program Kocaeli, Sakarya ve Eskişehir’de uygulanmakta olup diğer kentlere yayılması hedeflenmektedir. Program kapsamında, Eylül 2015 itibariyle toplam 12.200 adet kredi verilmiştir. Dağıtılan toplam kredi tutarı ise yaklaşık 12 milyon TL’dir. İlk krediler 800TL’dir ve tekrar kredilerde bu miktar aşama aşama artmaktadır. Krediler 6 veya 12 ay vade ile verilmekte, geri ödemeler haftalık olarak yapılmaktadır. Detaylı bilgi için ….

Yeni Ürün Geliştirme : Kadınların mevcut becerileriyle üretebilecekleri, pazarda talep olan yeni ürünler geliştirilmektedir. Şimdiye kadar, bez bebek, yuva eğitim materyalleri, çocuk eşyaları, ahşap oyuncak ile geleneksel motiflerin ve becerilerin kullanıldığı muhtelif aksesuarlar (çanta gibi), ev tekstili (perde, yatak örtüsü, yastık, v.s.) ile mutfak önlüğü, eldiveni, çeşitli hediyelik eşyalar, kutu, kâğıt ve sabun üretimi için destek sağlamıştır. KEDV, bu kapsamda sabun, hediyelik kutu üretimi, vb gibi yeni beceriler için kurslar düzenler ve kadınların edindikleri becerileri işe dönüştürmeleri için eğitim, danışmanlık ve izleme desteği verir.

Tasarruf Grupları : Tasarruf gruplarıyla kadınlar, 10’ar kişilik gruplar halinde kendi küçük tasarruflarını bir araya getirerek kendi ihtiyaçları için kullanabilecekleri bir fon oluştururlar. Bu yolla para yönetmeyi, borç alma ve ödemeyi öğrenen kadınlar, iş amaçlı krediler için beceri kazanırlar. KEDV, kadınların tasarruf grubu kurmaları ve yönetmeleri konusunda eğitim ve izleme desteği verir. 2000 yılından beri tasarruf gruplarının geliştirilmesiyle ilgili çalışan KEDV, bu konuda kadınların kullanabileceği bir kılavuz, eğitim programı ve kayıt örnekleri hazırlamıştır.

Nahıl : Nahıl Dükkân’da Türkiye’nin her yanından kadınların ürünleri pazarlanıyor. KEDV İktisadi İşletmesi olarak faaliyet gösteren bu dükkân kanalıyla ayrıca, siparişler (el işleri, tekstil, paketleme, v.s.) alınıyor ve kadınların ürünleri internet sayfalarından satılıyor. Dükkân’da ayrıca 2. El giysi ve ev eşyaları satılıyor, bu eşyaların geliriyle erken çocuk eğitim hizmetleri başlatmak isteyen kadın grupları destekleniyor. Düzenli aralıklarla yinelenen Nahıl Şenlikleri ve Nahıl Pazaryeri ile de daha yaygın bir satış olanağı sağlanıyor. Detayli Bilgi için…