KEDV Kadın Kooperatifleri Kapasite Geliştirme Destek Fonu Başvuruları Sonuçlandı

Bugün, Türkiye’nin her yerinde kurulan 300’ü aşkın kadın kooperatifi yoksulluğa karşı mücadele ediyor, kadınları güçlendirmek için çalışıyor. Yılda on binlerce kadına ulaşan bu kooperatifler yerelde hayatı dönüştürüyor, dayanışma ekonomisinin somut örneklerini yaratıyor. Kendi kaynakları ve emekleriyle, çocuk bakım hizmetlerinden tarıma, tekstilden hizmet sektörüne pek çok alanda ortak işler kuruyor, yaşanabilir kentler, mahalleler için harekete geçiyor, kamu ve tüm sektörlerle işbirliği yapıyorlar. Böylece milyonlarca kadın için ilham ve umut kaynağı oluyorlar.

KEDV olarak biz de, 2002 yılında Türkiye’de başlattığımız kadın kooperatifleri hareketini güçlendirmek için çalışmaya, kadın kooperatiflerinin yanında durmaya ve kooperatifleşme, iş geliştirme, pazarlama, gibi konularda destek vermeye, kadın kooperatifleri arasındaki iletişim ağını güçlendirmeye ve ortak savunuculuk çalışmalarını desteklemeye devam ediyoruz. Bugüne kadar kadın kooperatiflerine kaynak sağlamak amacıyla da çeşitli çalışmalar yürüttük, pek çok kadın kooperatifiyle projeler kapsamında işbirliği yaparak kaynak aktardık, proje geliştirmelerine destek vererek fon verenlerle buluşturduk ya da doğrudan kadın kooperatiflerine fon aktardık.

KEDV Kadın Kooperatifleri Kapasite Geliştirme Destek Fonu’yla da, yerel ve bölgesel kalkınmada çok önemli bir rol oynayan, yoksul kadınların ekonomiye aktif katılımlarını destekleyen kadın kooperatiflerinin, ekonomik, sosyal ve yönetim altyapılarını güçlendirmelerini ve sürdürülebilir iş modelleri yaratmalarını amaçlıyoruz.

KEDV gönüllüleri ve bağışçılarının desteğiyle oluşturulan ve Ekim ayında çağrıya çıktığımız Fona, toplam 53 başvuru yapıldı. Yapılan başvurular, iki aşamada ve bağımsız bir değerlendirme komitesi tarafından değerlendirildi. Puan sıralamasına göre ilk 26 kooperatif fon almaya hak kazandı. Herkes için daha iyi bir dünya diyerek, hibe desteğimizin sürekli hale gelmesi için kaynak yaratmayı ve bu Fonu büyüterek devam ettirmeyi hedefliyoruz.  

Aşağıda, KEDV Kadın Kooperatifleri Kapasite Geliştirme Destek Fonu ile desteklenen kadın kooperatiflerinin listesini bulabilirsiniz.

KEDV Kadın Kooperatifleri Kapasite Geliştirme Destek Fonu ile Destek Almaya Hak Kazanan Kooperatifler
*Bu liste illere göre oluşturulmuştur.

Kooperatif Adı İl
Bika Kadın Kooperatifi Ankara
Ankara Zeytindalı Kadın Kooperatifi Ankara
Biga Kadın Kooperatifi Çanakkale
Eskişehir Nar Çiçeği Kadın Kooperatifi Eskişehir
Çiçeklerin Özü Hakkari
İlk Adım Kadın Kooperatifi İstanbul
Bahçelievler Kadın Kooperatifi İstanbul
Sarıyer Girişimci Kadın Kooperatifi İstanbul
Harmoni Kadın Kooperatifi İstanbul
Balçova Kadın Kooperatifi İzmir
Bayraklı Emek Dünyası İzmir
Çeşka Çeşme Kadın Kooperatifi İzmir
Bergama Kadın Kooperatifi İzmir
Karşıyakalı Kadın Kooperatifi İzmir
Gümüldür Gümöz Mandarin Kadın Kooperatifi İzmir
Kastamonu Sarı Konak Kooperatifi Kastamonu
KAÇEM Kadın Kooperatifi Kayseri
Kartepe Kadın Eli Kooperatifi Kocaeli
Alaşehir Kadın Kooperatifi Manisa
İpekyolu Kadın Kooperatifi Mardin
Mersinden Kadın Kooperatifi Mersin
Hayatağacı Kadın Kooperatifi Mersin
Mezitli Üretici Kadınlar Kooperatifi Mersin
Zembul Kadın Girişim Kooperatifi Tunceli
Aydıncık Kadın Girişimi Kooperatifi Yozgat
Devrek Güneşi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Zonguldak