Mikro Krediyle Değişen Yaşamlar

[metaslider id=1452]

                                                                                   

MİKRO KREDİYLE DEĞİŞEN YAŞAMLAR

Citibank’ın sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) ile birlikte düzenlediği, “8. Citibank Mikro Girişimci Ödülleri” sahiplerini buldu. Türkiye’nin 59 ilinden 2.500’ün üzerinde mikro girişimcinin başvurduğu yarışmada finale kalan 30 kadın mikro girişimci, 17 Şubat Çarşamba akşamı Citibank Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle ödüllerini aldılar.

Mikro girişimcilik konusunda farkındalık sağlamak ve bir destek ağı oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen 8. Citibank Mikro Girişimci Ödülleri, Citibank ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı işbirliğinde MAYA Mikro Ekonomik Destek İşletmesi, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ve ARGE Danışmanlık’ın desteği ile gerçekleştirildi.

Törende, Citibank A.Ş. Genel Müdürü Serra Akçaoğlu, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Şengül Akçar ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül’ün konuşmalarının ardından, Hakan Bilgin’in sunumuyla 30 mikro girişimci kadına ödülleri verildi.

 

Yılın Mikro Girişimcisi’ne 3000 TL Ödül

Citibank Mikro Girişimci Ödülleri kapsamında, “Finansal Başarı”, “Sosyal Etki”, “Vizyon”, “Kişisel Mücadele”, “İnovasyon” ve “Yerel Rol Model” kategorilerinin yanı sıra bu yıl ilk kez “Yılın Mikro Girişimcisi” kategorisinde de ödül verildi. Yarışmaya Hatay’dan başvuran ve ev yemekleri  dükkanı işleten Melek Aktürk, tüm adaylar içinde en yüksek başarı puanını alarak “Yılın Mikro Girişimcisi” seçildi.  Aktürk, böylelikle 3000 TL’lik ödülün sahibi oldu.

 

Diğer kategorilerde birinci olan mikro girişimciler 2500 TL, ikinciler 2000 TL, üçüncüler 1500 TL ödül aldı. Umut Vaat Eden Girişimci ödülleri kategorisinde yer alan toplam 10 finalist ise 1000 TL’lik mansiyon ödülünün sahibi oldu. Bu yıl ayrıca başvuruların toplanmasında görev alan saha görevlilerinden iki kişiye de “Mikro Kredi Kuruluşu Saha Görevlisi” ödülü verildi.

 

Mikro Girişimcilerin Makro Başarısı

Citibank A.Ş. Genel Müdürü Serra Akçaoğlu yaptığı konuşmada; “Citibank Mikro Girişimci Ödülleri, Citi Vakfı tarafından 26 ülkede düzenleniyor. Biz, Mikro Girişimci Ödüllerini Türkiye’de ilk olarak 2007 yılında gerçekleştirdik.  İlk yıl başvuruda bulunan kadın girişimci sayısı 700 idi. Bu yıl ise 59 ilden 2.500’ün üzerinde mikro girişimci başvuruda bulundu.  Geçtiğimiz 8 yılda Citibank Mikro Girişimci Ödülleri’ne 16 bin’den fazla mikro girişimci kadın başvurdu, 240 mikro girişimcimiz ödül aldı.

Geçtiğimiz yıllar süresince, mikro girişimcilerimizi yakından izleme fırsatını bulduk. Geçen yıllar içerisinde mikro girişimci kadınlarımızın çok daha güçlü hedefler belirlediğini gözlemledik. Bu yıl mikro girişimci ödülleri finalinde 30 girişimci yer aldı. Ancak, geçtiğimiz 8 yıl boyunca yarışmaya başvuran 16 bin girişimcinin de adını kazananlar hanesine yazdırdığına inanıyorum. Mikro girişimciler, makro başarılara imza atıyorlar” dedi.

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Şengül Akçar da, mikro finans hizmetlerinin hem dünyada hem de Türkiye’de özellikle kadın yoksulluğunun giderilmesinde ve kadın girişimciliğinin artırılmasında  önemli bir araç olma durumunu korumaya devam ettiğini söyledi. Akçar, konuşmasına şöyle devam etti:

“Etkileri açısından bakıldığında, uygulama yaklaşımlarına göre değişmekle birlikte, mikro kredi iş ve istihdam artışına katkıda bulunuyor, tasarrufu teşvik ediyor, cinsiyet eşitsizliğini gideriyor ve kadınları güçlendiriyor. Yine araştırmaların gösterdiği bir şey var ki sigorta, iş geliştirme (üretim, yönetim ve pazarlama desteği), okuma yazma, sağlık ve sosyal farkındalık eğitimi gibi hizmetlerle buluştuğunda mikro kredinin etkileri daha da artıyor. Kadın istihdamını arttırmak için kadın girişimciliğine ve dolayısıyla mikro finans sektörüne gereken önemi vermeliyiz.”

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül ise herkesin kabiliyetini işe dönüştürülebilmesi için bir hayat suyuna ve itici bir güce ihtiyacı olduğunu belirterek, “Bu su da, küçük sermaye olan mikro kredidir. Mikro kredi süreci, otoban üzerinde yapılan bir yolculuktur. Mikro finans uygulamasında, hiçbir varlığı olmayan fakir kadınlar, kredi almada diğerlerine nazaran daima önceliklidir. Mikro kredi otobanının üzerine çıkarılan her yoksul kişiye, bir küçük işletme sahibi oluncaya kadar destek devam eder” dedi.

 

“8. Citibank Mikro Girişimci Ödülleri”ni Kazanan 30 Mikro Girişimci:

Yılın Mikro Girişimcisi

 1. Melek Aktürk (Hatay)

Finansal Başarı

 1. Emine Bayram (Diyarbakır)
 2. Yasemin Bulut (Eskişehir)
 3. Derya Yolcu (Sivas)

Sosyal Etki

 1. Elif Yetim (Kahramanmaraş)
 2. Nurten Tetik (Kırklareli)
 3. Havva Yavaş (Sinop)

Kişisel Mücadele

 1. Zeynep Akar (Diyarbakır)
 2. Melek Özel (Kahramanmaraş)
 3. Fatma Balık (Diyarbakır)

Vizyon

 1. Saniye Uysal (Zonguldak)
 2. Yazgülü Erdoğan (Kahramanmaraş)
 3. Zekiye Kalındamar (Sinop)

İnovasyon

 1. Nazan Kurtan (İstanbul)
 2. Rukiye Egi (Mardin)
 3. Fatma Çelikbaş (Isparta)

Yerel Rol Model

 1. Şükran Bingöl (Muş)
 2. Garip Basiç (Şanlıurfa)
 3. Sakine Parlar (Eskişehir)

 

Citibank Mikro Girişimci Ödülleri Danışma Kurulu

Şengül Akçar              KEDV Yönetim Kurulu Üyesi

Prof. Dr. Aziz Akgül    TİSVA Yönetim Kurulu Başkanı

Safiye Özuygur           Uluslararası Mikro Finans Danışmanı

İmge Kaya Sabancı     EY – Entrepreneurial Winning Women Program Direktörü

Yılmaz Argüden          ARGE Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı

 

Citibank Mikro Girişimci Ödülleri Jüri Üyeleri

Gülsüm Azeri                          OMV Petrol Ofisi, Yönetim Kurulu Başkanı

Emine Çakım                          Mikro Girişimci, 2013 Sosyal Etki İkincisi

Galya  Frayman Molinas        Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölge Başkanı

Rüştü Bozkurt                         Dünya Gazetesi, Yazar

Şelale Kadak                           Sabah Gazetesi, Yazar

Vahap Munyar                                   Hürriyet Gazetesi, Yazar

Canan Özsoy                          General Electric, Genel Müdür

Serpil Yılmaz                          Habertürk Gazetesi, Yazar

 

 

Citibank Mikro Girişimci Ödülleri hakkında

Citibank Mikro Girişimci Ödülleri, BM Sermaye Geliştirme Fonu (UNCDF), Citi Vakfı ve Küresel Öğrenci Birliği tarafından tasarlanarak ilk etapta bir pilot program olarak başladı. Program, 2006 yılından itibaren tamamıyla Citi Vakfı’nın sorumluluğu altına girerek Citibank Mikro Girişimci Ödülleri adını aldı. 2004 yılında 8 ülkenin katıldığı program bugün 26 ülkede gerçekleştiriliyor. Citibank Mikro Girişimci Ödülleri Programı, dünya çapında mikro girişimcilik konusunda farkındalık sağlamak, mikro girişimcileri ödülle destekleyerek mikro girişimciliği özendirmek ve mikro girişimcilik konusunda bir destek ağı oluşturmayı amaçlıyor.

Fotoğraflar:

Delizia Flaccavento

Nezrin Jafarli

Firangiz Maharramova

Hussam Rifai

Rim Abdennabi

 

Maya
Nahıl
Kadın Kooperatifleri

İletişim

İstiklal Cad. Bekar Sk. No. 17
Beyoğlu-Istanbul
Tel: 0-212-292 26 72
Fax: 0-212- 249 15 08

Ziyaretçi Takip

Online Ziyaretçiler: 1
Bugünkü Ziyaretler: 52
Toplam Ziyaretler: 6252